LV EN
Labdien!

Daudziem ārvalstu producentiem, režisoriem, aktieriem Latvija ir vēl neizmantota potenciāla zeme, toties tie, kuri strādājuši ar vietējiem producēšanas servisu sniedzējiem un filmējuši Latvijā, atsaucas par sadarbību ar dziļu gandarījumu.

Filmēšana Latvijā noritēja tikpat profesionāli kā Vācijā vai Francijā. Man ļoti patika Rīga – tā ir tik ziemeļnieciska. Patika svaigais gaiss, senās mūra ēkas.
Ulrihs Matess, aktieris, Vācija

Ja jūs meklējat iepriekš neredzētas, pārsteidzošas lokācijas, Latvija var piedāvāt plašu laikmetu un noskaņu dažādību salīdzinoši nelielā teritorijā – te jūs atradīsiet gan monumentālus viduslaiku cietokšņus, gan izsmalcināti aristokrātiskas savrupmājas, gan milzīgus, pamestus padomju rūpniecības monstrus.

Latvija piedāvā ļoti interesantas un iespaidīgas lokācijas. Arī tehniķi, amatnieki un vietējie aktieri ne par matu neatpalika no pasaules labākajiem profesionāļiem.
Verners Hercogs, režisors, Vācija

Latvija filmās ir spēlējusi dažādas lomas – Rīgas ielas ir tēlojušas Varšavu, Berlīni, Londonu, Cīrihi un citas Eiropas pilsētas, Kurzemes piekraste – Normandiju sabiedroto izsēšanās dienā, Kuldīga – Polijas mazpilsētu, Latgales meži – vācu okupētās padomju teritorijas Otrā pasaules kara laikā.

Es vēlos no visas sirds pateikties talantīgajai un profesionālajai komandai, kas strādāja kopā ar mani Latvijā. Viņu pieredze ļāva filmu uzņemt ļoti īsā laikā. Mēs sapratāmies no pusvārda.
Sergejs Lozņica, režisors, Ukraina

Papildus tam, ka filmu ražošanas izmaksas Latvijā ir krietni zemākas nekā Rietumeiropā, vietējās valsts un pašvaldību institūcijas piedāvā ārzemju filmu producēšanas līdzfinansējumu līdz 25% apmērā.

Es ar lielāko prieku filmētos Rīgā vēlreiz, un esmu pārliecināts, ka mūsu piemēram sekos ne viena vien filmēšanas grupa. Vismaz es noteikti stāstīšu ikvienam, cik fantastiski mēs šeit pavadījām laiku.
Kenets Brana, aktieris, Lielbritānija

Laipni lūdzam iepazīties ar Latvijas piedāvātajām iespējām!


LATVIJĀ UZŅEMTAS FILMAS STARTĒ KANNU KONKURSĀ

Nupat izziņota Kannu starptautiskā kinofestivāla oficiālā programma, un tajā iekļautas divas Latvijā uzņemtas un valsts līdzfinansētas filmas – oficiālajā konkursā startē Sergeja Lozņicas spēlfilma “A Gentle Creature”, bet konkursā “Un certain regard” – slovāku režisora Georga Kristofa pilnmetrāžas debija “Out”. Abas filmas tapušas, piedaloties studijas “Film Angels Productions” komandai un piesaistītajam līdzfinansējumam.

Jubilejas – septiņdesmitajā – Kannu starptautiskajā kinofestivālā (17.-28. maijs) oficiālā konkursa skatei atlasītas pavisam 19 pilnmetrāžas filmas, starp kurām ir Fransuā Ozona, Andreja Zvjaginceva, Mihaela Hanekes, Sofijas Kopolas un citu režisoru jaunākie darbi. Sergeja Lozņicas filma jau trešo reizi iekļauta Kannu festivāla programmā, iepriekšējā bija spēlfilma Miglā / In the Fog (2012), kas saņēma FIPRESCI balvu un bija pirmā filma, kuru Lozņica uzņēma Latvijā. Atzīstot Latvijas filmēšanas vietu priekšrocības un Latvijas kinoprofesionāļu augsto kvalifikāciju, režisors atgriezās šeit ar nākamo projektu, izmantojot Nacionālā Kino centra un Rīgas Filmu fonda līdzfinansējumu un studijas Film Angels Productions palīdzību.

Spēlfilma Lēnprātīgā / A Gentle Creature veidota pēc Fjodora Dostojevska stāsta motīviem un filmēta 2016. gada vasarā Daugavpilī un tās apkaimē. Filmas galvenais producents ir Francijas kompānija Slot Machine, starptautiskajā kopražojumā piedalās arī Vācijas, Krievijas, Lietuvas, Nīderlandes un Ukrainas kompānijas.

Programmā Un certain regard, kuru atklās Metjū Amalrika jaunākā filma Barbara, 16 filmu konkurencē startēs slovāku režisora Georga Kristofa (György Kristóf) debija Out – stāsts par pusmūža slovāku, kurš dodas uz Latviju strādāt un tiek ierauts dažādu absurdu notikumu virknē. Filma tapusi Slovākijas, Latvijas, Francijas, Ungārijas un Čehijas sadarbībā un pamatā uzņemta 2015. gadā Latvijā; vēlāk dažas epizodes filmētas Slovākijā un Ungārijā.

Filmas režisors Georgs Kristofs ir precējies ar latvieti Ievu Norveli-Kristóf, abi ir absolvējuši FAMU kinoskolu (Prāgā, Čehija). Ieva šajā projektā bija gan režisora pirmā asistente, gan aktrise un galu galā arī iemesls, kāpēc lielākā daļa filmas uzņemta Latvijā. Arī šīs filmas uzņemšanu Latvijā nodrošināja Film Angels Productions un lielākā daļa filmēšanas grupas Latvijas posmā bija vietējie kinoprofesionāļi – galvenais mākslinieks Aldis Meinerts, ražošanas vadītāja Elīna Zazerska, aktieru atlases režisore Brigita Lībiete, gaismu meistars Juris Zemītis un daudzi citi, arī Latvijas aktieri Guna Zariņa, Ieva Aleksandrova-Eklone, Kaspars Pūce, Varis Klausītājs, Kaspars Bindemanis un citi.

Jāpiebilst, ka Latvijai ir saistība ar vēl vienu Kannu oficiālā konkursa filmu – režisora Andreja Zvjaginceva spēlfilmā  Нелюбовь / Loveless filmējies Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs.

Vairāk informācijas:
studijas Film Angels Productions producenti:
Lēnprātīgā / A Gentle Creature – Jānis Kalējs 29411317, kalejs@angels.lv
Out – Ivo Ceplevičs 29294440, ivo@angels.lvLOKARNO FESTIVĀLA INDUSTRIJAS SADAĻA “FIRST LOOK” SVINĒS BALTIJAS SIMTGADI

Lokarno filmu festivāla industrijas sadaļa First Look šogad augustā sāks svinēt Baltijas simtgadi, kinoprofesionāļiem izrādot topošās filmas no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas.

Baltijas kino industrija ikgadējā festivālu apritē piedzīvojusi nepārtrauktu izaugsmi, par to liecina kaut vai 2016. gada Berlināles Kristāla Lāci ieguvusī Latvijas filma Es esmu šeit, 2015. gadā Oskaram nominētā Igaunijas filma Mandarīni un 2016. gada Šefīldas dokumentālo filmu festivālā laureāte Lietuvas dokumentālā filma Es neesmu no šejienes. Lokarno festivālā vairāki Baltijas režisori apmeklējuši jau iepriekš – Laila Pakalniņa, Ilmars Rāgs, Heilika Pikova un citi.

“Lokarno industrijas pasākumi ir perfekta vieta, kur panākt nepieciešamo redzamību, un First Look ir izcila iespēja fokusā esošajām valstīm izcelt savu kinematogrāfu. Pateicoties speciāli izveidotai programmai, ko sastāda projekta vadītājs Markuss Dufners, mēs esam pārliecināti, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas producentiem Lokarno pieredze būs noderīga. Neviens nevar būt drošs, it sevišķi mūsdienās, ka filmu izdosies pārdot, tomēr mēs varam garantēt, ka topošās filmas noskatīsies pircēji, festivālu programmētāji un citi kino profesionāļi, kā arī augstas raudzes žūrija,” apgalvo Nadia Dresti, Lokarno festivāla radošā direktora vietniece un starptautisko attiecību speciāliste.

Pateicoties  Nacionālā Kino centra, Igaunijas Filmu institūta un Lietuvas Kino centra neatsveramajam atbalstam, First Look 2017. gadā izvēlēsies 5 līdz 7 pēcapstrādes fāzē nonākušas un izplatītājiem nepiesaistītas filmas, kas tiks izrādītas potenciālajiem pircējiem, festivālu programmētājiem, pēcapstrādes atbalsta fondu pārstāvjiem un aģentiem, kas apmeklēs industrijas pasākumus Lokarno. Galvenais mērķis – dot atspēriena punktu filmu starptautiskajai karjerai un palīdzēt to pabeigšanā, veicinot dialogu starp profesionāļiem un producentiem, kam pirms katra seansa tiks dota iespēja īsi pieteikt savus projektus.

“Nacionālais Kino centrs ir gandarīts par iespēju piedalīties First Look sadaļā, kas Latvijas filmu industrijai sniedz lielisku iespēju izcelt ražošanas apjomu pieaugumu – 16 jaunas pilnmetrāžas filmas Latvijas simtgades programmā.” (Dita Rietuma, Nacionālais Kino centrs).

“Igaunijai ir liels gods izrādīt filmas First Look sadaļā. Mūsu kinoindustrijas nesenie papildinājumi – līdzfinansējuma programma un simtgades programma – liecina, ka mums ir, ko piedāvāt starptautiskajai kino videi, un Lokarno tam ir perfekta vieta.” (Edīte Seppa, Igaunijas Filmu institūts).

“Kino industrija mazās valstīs sastopas ar lieliem izaicinājumiem, un partnerība starp Lokarno festivālu un Baltijas valstīm ir spēcīga radoša atbilde šiem izaicinājumiem. Ar nepacietību gaidu Lietuvas filmu atlasi.” (Rolandas Kvietkauskas, Lietuvas Kino centrs).

Šogad žūrijas sastāvā būs Šarls Tesons (Charles Tesson), Kannu kinofestivāla sadaļas Semaine de la Critique radošais direktors, Dženeta Piersone (Janet Pierson), SXSW Filmu festivāla direktore un Silvans Ozu (Sylvain Auzou) Venice Days direktora vietnieks. Žūrija piešķirs First Look balvu pēcapstrādes pakalpojumiem 65 000 EUR vērtībā no CineLab Romania, arī Le Film Français balvu reklāmas pakalpojumiem 5500 EUR vērtībā un Boogieman Media balvu 5000 EUR vērtībā.

Pirms Baltijas valstīm Lokarno festivāla First Look fokusā ir pabijušas Polija, Izraēla, Brazīlija, Čīle, Meksika un Kolumbija.

Lokarno festivāls notiks no 2. līdz 12. augustam.

Vairāk informācijas par First Look.

© Nacionālais kino centrs, 2017 »